TTI: zadní nápravaKoncern BRP potažmo Can-Am si na technické lahůdky a vůbec zajímavá řešení potrpí. Byl například první, kdo plošně zavedl zadní nápravu s vlečnými rameny.


Tahle zadní náprava se objevila u Renegadů a Outlanderů kolem roku 2006. Tam, kde ostatní v té dbě používali buď tuhou osu, nebo trojúhelníková ramena, tam šel BRP cestou, jakou mu vyšlapaly automobilky. Totiž přes 90 % vozů do velikosti nižší střední třídy používá zavěšení zadní nápravy na kyvných ramenech. Je to dané tím, že jde o nejlevnější a zároveň nejjednodušší řešení u vozů s předním náhonem. Z toho ale Can-Am podezírat nemůžeme, zadní kyvná ramena dostala přednost před trojúhelníkovými rameny z úplně jiných důvodů. V první řadě se myslelo na vylepšení jízdních vlastností – důvod je jasný, aby lichoběžníky pracovaly dokonale, tak je potřeba, aby ramena byla co nejdelší, tak aby kola při zdvihu opisovala oblouk s maximálním rádiusem a v rámci zdvihu tak chodila skoro po přímce. Toho se dá dosáhnout u širokého auta (třeba u formule nebo buginy), ale čtyřkolka je prostorově hodně omezená, a tak tu ramena typicky vycházejí hodně krátká a to je kámen úrazu. Při propružení totiž kola opíšou citelný oblouk a to není dobře jak pro stabilitu jízdy, tak ani pro kondici pneumatik. Znamená to, že guma kromě dopředného pohybu cestuje ještě do boků a to samozřejmě přidává na opotřebení. Can-Am tak vycházel z toho, že chce tento nežádoucí pohyb odstranit. Ovšem vlečná ramena nejsou primárně určena pro hnanou nápravu, protože při propružení se prodlužuje vzdálenost středu kola od výstupu z diferenciálu příp. rozvodovky, a proto je potřeba v takovém případě to vyřešit speciálními klouby poloos s plovoucím uložením v horním kloubu, které tento neduh kompenzují.

BRP se podařilo skloubit tento problém, a vznikla tak patentovaná náprava zvaná TTI (Trailing Torsional Independent). Ta se kromě výše zmíněných vlastností může pochlubit i tím, že má proti tradiční nápravě o 75 % méně součástek, v tomto případě se hodí podotknout, že většinou běžně spojených klouby, které provozem hodně trpí, takže by se tohle řešení mělo líbit i servismanům. Zadní kola Renegadu i Outlanderu tak opisují jen „neškodný“ oblouk souběžně se směrem jízdy, a vlastní jízda tak může být o něco přesnější a klidnější. Jen pro úplnost dodáváme, že rámu G1 obě ramena jsou ve svých uloženích spojena torzní tyčí, která zklidňuje vzájemný pohyb kol na nerovnostech. U novějšího G2 je stabilizátor už venku.

Text: Wolf

Foto: BRP

CTYRKOLKY_BEROUN_QUAD_CAFE.jpg

zpět nahoru